معلم کارآمد،کلاس پویا

توسعه حرفه ای معلم، راه درمان سیستم آموزشی کشور

معلم کارآمد،کلاس پویا

توسعه حرفه ای معلم، راه درمان سیستم آموزشی کشور

معلم کارآمد،کلاس پویا
سمت فعلی: کارشناس سنجش و ارزشیابی تحصیلی اداره آموزش و پرورش شهرستان تالش

مـعلـمـان خـوب، خـود نیز شـاگـردانـی متعهدند. در جامعه دانایی محور، سازمان آموزش‌وپرورش در کنار انتقال محتوا به دانش آموزان، خود نیز می‌آموزد و کارگزاران امر آموزش را نیز توسعه می‌بخشد. توسعه حرفه‌ای جایگاه معلمی، تنها راه درمان سیستم آموزشی کشور است. معلمان خلّاق همیشه در کنار آموزش، به پژوهش و یادگیری محتوای جدید می‌پردازند تا تدریس خود را اثربخش سازند. امید است در این وبلاگ، با هدف بهبود فرآیند آموزش و یادگیری، در جهت توسعه حرفه‌ای جایگاه معلمان قدمی برداشته شود.
مدیریت تارنما: امین جوانمرد-تالش
رایانامه: Aminj313@yahoo.com

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

تاییدیه درگاه پرداخت

فروشگاه امین فایل

کیوآرکد وبلاگ


با اسکن این کیوآرکد، می توانید به راحتی به محتوای وبلاگ از طریق تلفن همراه و تبلت دسترسی یابید.
مقام معظم رهبری

شما معلمان و مربیان و نسل جوان هستید که فردا را می‌سازید و استکبار جهانی را مأیوس می‌کنید و نقطهٔ امید روشن را ... در دل مستضعفان عالم زنده نگه می‌دارید.
نشان سال 1401
سرزمین تالشاسناد مهم سیستم تعلیم و تربیت ایران
آخرین نظرات
  • ۷ تیر ۰۰، ۱۳:۲۳ - دوست
    عالی

۱۱ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است


مدتی قبل وقتی که کتاب روان‌شناسی تربیتی اسلاوین را مطالعه می‌کردم در قسمت انگیزش، به نظریه انتساب برخورد کردم. وقتی موارد مربوط به این نظریه را مطالعه کردم، دریافتم که چقدر باید بر روی دیدگاه دانش‌آموزانم کار کنم تا بتوانم برخی از ذهنیت‌های آنان را تغییر دهم.
وقتی که دانش‌آموزان در درسی نمره بالا کسب می‌کنند و یا عملکرد رضایت‌بخشی از خود نشان می‌دهند، این پیشرفت و این موفقیت را حاصل توانایی ذاتی و هوش خود می‌دانند اما وقتی که در درسی عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهند و یا نمی‌توانند در امتحانات آن درس موفق شوند، این شکست را از سخت بودن امتحان، نداشتن شانس و یا مشکل داشتن معلم با دانش آموزان، می‌دانند. حتی می گویند معلم ما چیزی درس نداده بود و ما چیزی نمی‌دانستیم.
به راستی، پذیرش علت شکست، چقدر می‌تواند مفید باشد؟
من به عنوان معلم سیستم تعلیم و تربیت در جامعه دانایی محور که هر سوی آن را علم و دانایی فراگرفته است، باید شرایطی را برای دانش آموزان فراهم کنم که آن‌ها علت موفقیت و علت شکست خود را حاصل «تلاش خود» بدانند تا اینکه با «شانس و سخت بودن امتحان» دلیل تراشی کنند؛
همواره عامل موفقیت و شکست انسان، تلاش انسان است. وقتی که انسان در یک زمینه تلاش می‌کند، به نتیجه مطلوبی دست می‌یابد اما وقتی تلاش نمی‌کند و با شکست مواجه می‌شود، باید قبول کند که این شکست به دلیل تلاش نکردن اوست نه شانس!
البته انگیزه نیز در پیشرفت و تلاش، نقش راهبردی و تعیین کننده ای دارد که در پست‌های بعدی به شرح موارد مربوط به انگیزه خواهیم پرداخت.

امین جوانمرد
26 تیرماه 1395

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ تیر ۹۵ ، ۲۰:۰۴
امین جوانمرد

از آن جایی که یکی از راهبردهای بهره مندی از رویکرد سازه نگر در تدریس،استفاده از یادگیری مشارکتی می باشد،از این رو لازم دانستم تا برخی از نکاتی که می تواند به اجرای بهتر این راهبرد مدد رساند،در وبلاگ ذکر کنم . امیدوارم مورد استفاده همکاران عزیز قرار گیرد.

برخی از نکاتی که در اجرای بحث گروهی و یادگیری مشارکتی در کلاس درس باید به آن ها توجه کنیم:

1.قبل از شروع بحث های گروهی،در خصوص مطالب درسی،کمی اطلاعات به دانش آموزان داده شود.
2.در بحث گروهی،به چینش صندلی ها توجه شود. چینش دایره ای و U شکل می تواند مفید باشد.
3.برای هر گروه، یک سرگروه انتخاب می کنیم.سرگروه نباید لزوماً زرنگ ترین دانش آموز باشد.بلکه اگر زمان شناس و منظم باشد،کافی است.سعی شود سرگروه ها به مرور تغییر کنند تا حس حسادت در برخی دانش آموزان بروز نکند.
4.آموزگار باید به هر گروه،یک سری سؤال درباره موضوع مورد بحث بدهد تا در پایان بحث،از طریق سؤالات،ارزشیابی کند.
5.انتخاب«منشی گروه» برای یادداشت کردن عقاید گروه،می تواند مفید باشد.
6.دانش آموزان را با توانایی های مختلط در گروه ها پخش می کنیم تا دانش آموزان ضعیف، پیشرفت تحصیلی داشته باشند.

منبع جهت مطالعه بیشتر:روان شناسی تربیتی(نظریه و کاربست) اسلاوین

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۵ ، ۲۳:۰۲
امین جوانمرد

در یادگیری مشارکتی، چگونه دانش آموزان را تقسیم بندی کنیم؟

در تقسیم بندی دانش آموزان در گروه های کلاسی بر اساس یادگیری مشارکتی،روش های گوناگونی وجود دارد.عده ای از معلمان،دانش آموزان را بر اساس میزان توانایی در حل مسائل،طبقه بندی می کنند.مثلاً دانش آموزان با توانایی زیاد را در یک گروه و دانش آموزان با توانایی ضعیف را در گروه های دیگر قرار می دهند. این نوع تقسیم بندی«متجانس»نامیده میشود. سایر معلمان نیز،از گروه بندی«نامتجانس»استفاده می کنند.به عبارتی دیگر،دانش اموزان را با توانایی های مختلف در گروه ها با هم ترکیب می کنند.تحقیقات ثابت کرده است که تقسیم بندی نامتجانس موجب بهبود فرایند یادگیری می شود.از این رو پیشنهاد ما این است که سعی کنیم در کلاس های درسی خود،دانش آموزان با توانایی های مختلف را در گروه ها در کنار هم قرار دهیم.این دانش آموزان بهتر می توانند از یکدیگر بیاموزند.

برای یک تدریس موثر، آیا فقط تسلط معلّم به محتوای درس،کافی است؟

این روز ها وقتی در تحقیقات و در پرسش های خود، از برخی افرادی که به نوعی با سیستم تعلیم و تربیت در ارتباط هستند،سوال می شود که آیا تسلط معلم به مطلب درس کافی ست یا خیر، می گویندبله.اگر معلم تسلط کامل به مطالب درسی داشته باشد تدریس بهتری خواهد داشت.
آیا واقعاً فقط تسلط معلم به محتوای درس کافی ست؟ مسلماً پاسخ این سؤال،منفی است. هرچقدر که معلم در ارائه محتوا تسلط کامل داشته باشد و محتوا نیز مناسب حال دانش آموزان باشد،اگر انگیزه و علاقه یا به عبارتی«آمادگی ذهنی» به منظور بهره مندی از محتوا در دانش آموزان وجود نداشته باشد،این تدریس نمی تواند مؤثر تلقی شود.
پس، قبل از ارائه محتوا،ابتدا آمادگی ذهنی دانش آموزان را سنجیده و انگیزه آنان را برای دریافت محتوای جدید،ارتقا بخشید.
به مرور،در این کانال،راهبردهایی که بتواند به شما در ارتقای انگیزه دانش آموزانتان کمک کند،ارائه خواهد شد.

خط کشیدن زیر مطالب مهم در کتاب درسی،کار خوبی است؟

از وقتی مطالعه را به شکل نمادین از برادران و خواهران خود که در حال مطالعه بودند،تقلید کردیم،آن ها سعی می کردند زیر مطالب مهم خط بکشند.به نظر شما این خط کشیدن زیر مطالب،کمکی به یادگیری پایدار خواهد کرد؟

فراشناخت،یعنی یادگیری چگونه یادگرفتن.. و دانش آموزی که بتواند به سطح فراشناخت برسد،می گوییم،این دانش آموز، «خودگردان است».
یادداشت برداری،خلاصه کردن،خط کشیدن زیر مطالب مهم، از جمله راهبردهایی هستند که دانش آموزان خودگردان از آن ها برای فهم بهتر مطالب استفاده می کنند.
خط کشیدن زیر کلمات مهم در کتاب درسی،می تواند به طبقه بندی محتوا در ذهن کمک کرده و به معنی داری مطالب یاری رساند. اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که دانش آموزان ما در بیشتر مواقع،نمی توانند مطالب مهم را از مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند،تشخصیص دهند و زیر تمامی مطالب کتاب خط می کشند. از این رو،باید سعی کنیم ابتدا به دانش آموزان یاد دهیم که کدام مطالب مهم هستند و زیر کدام عنوان های اصلی خط بکشند
اگر این راهبرد را آموزش دهید،می تواند در طبقه بندی محتوا به دانش آموزان کمک کند.البته به شرطی که به شیوه درست آن آموزش دهید.


پاسخ دهنده به سؤال ها: امین جوانمرد


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۵ ، ۱۷:۵۵
امین جوانمرد
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ تیر ۹۵ ، ۰۸:۰۵
امین جوانمرد

خوش بر کسی که سفره نشین خدا بود

از هرچه غیر خواسته ی او گر ، جدا بود

درب کلاس درس خدا چون گشوده شد

خوش بر مطلبی که قبول انتها بود

عیدفطر و جشن طاعت بر شما  ره یافته به ضیافت الهی فرخنده باد


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ تیر ۹۵ ، ۰۹:۱۵
امین جوانمرد

ادبیاتی که مدتی است مورداستفاده برخی از افراد و حتی برخی از بزرگان قرار می‌گیرد، این است که افراد را به دو دسته  تندرو و میانه‌رو دسته‌بندی می‌کنند و از منظر خود، افرادی که خود را وقف امریکا و صهیونیست می‌کنند و به گفته‌های آنان لبیک می‌گویند را جزو افراد میانه‌رو و افرادی که انقلابی هستند و جانشان را فدای میهن اسلامی می‌کنند و در برابر توطئه‌های غربی و شرقی می‌ایستند را افرادی تندرو می‌گویند. به تعبیر مقام معظم رهبری، یک‌زمانی همین آمریکایی‌ها، امام (ره) را جزو تندروها می‌دانستند و الآن هم خود رهبر معظم (دامت برکاته) را جزو افراد تندرو می‌دانند. جای تأمل دارد که حتی برخی از بزرگان ما از همین ادبیات دشمن استفاده می‌کنند و جوانان مؤمن و انقلابی را با این الفاظ می‌کوبند.
همان‌طور که مستحضر هستید، انتقاد صحیح و درست، می‌تواند چراغ راه مسیری باشد که در آن حرکت می‌کنیم. با انتقاد صحیح است که می‌توانیم به اهداف خود به نحو احسن دست‌یابیم. زیرا انتقاد درست باعث می‌شود تا ابزار، تجهیزات و وسایلی که برای رسیدن به اهداف خود انتخاب می‌کنیم، مشروع باشد و برگرفته از مبانی اسلامی باشد. البته هر نوع انتقادی نیز جای تأمل دارد.
ازاین‌رو، نماهنگی از مقام معظم رهبری که برگرفته از بیانات ایشان می‌باشد و توسط وب‌گاه دفتر ایشان آماده‌شده است را در وبلاگ خود منتشر می‌کنم تا دوستان نسبت به افکار شیاطین غربی آگاهی یابند و از ادبیاتی همچون افراطی، تندرو و... استفاده نفرمایند.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ تیر ۹۵ ، ۰۸:۱۳
امین جوانمرد
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ تیر ۹۵ ، ۰۹:۴۸
امین جوانمرد
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ تیر ۹۵ ، ۰۵:۵۲
امین جوانمرد

مترجم سایت

پشتیبانی

ابزار هدایت به بالای صفحه